Hipnoza jako narzędzie holistycznego podejścia do człowieka – część I – Dusza

Kilka miesięcy temu miałem przyjemność uczestniczyć w Konferencji Naukowej „Człowiek w ujęciu holistycznym (odbywała się ona na PWSTE w Jarosławiu). Na tej konferencji wygłosiłem referat „Hipnoza jako metoda holistycznego podejścia do człowieka”, a następnie napisałem publikację do monografii pokonferencyjnej (która niedługo powinna się ukazać). Ze względu, że publikacje naukowe są mało dostępne, postanowiłem napisać serię artykułów na bloga powiązanych z moim wystąpieniem. To jest pierwszy z nich.

Hipnoza zazwyczaj stosowana jest, aby wpływać na psychikę człowieka (emocje, różnego rodzaju problemy i choroby psychiczne itp.). Rzadziej wykorzystywana jest do wpływania na ciało (praca z problemami psychosomatycznymi, wpływ na poziom hormonów i innych substancji chemicznych w organizmie, ciśnienie itp.). Od pewnego czasu coraz bardziej hipnoza rozwija się jako metoda wpływania na sferę duchową (duszę).

Zastosowanie hipnozy w tym aspekcie jest problematyczne z kilku względów. Po pierwsze jest to temat kontrowersyjny. Część osób stanowczo odrzuca pracę z duchowością lub nawet jej istnienie. Skutkować to może odrzuceniem całej hipnozy. Po drugie jest to sfera praktycznie nie podlegająca badaniom. Ciężko jest cokolwiek udowodnić w związku z duszą. Po trzecie, wiele osób zajmujących się hipnozą w tym kontekście wykorzystuje bardzo stare techniki (np. mesmeryzm, który oparty jest tzw. magnetyzmie), które są mało skuteczne.

Zastosowania

A w jaki sposób wykorzystuje się hipnozę w kontekście duchowym/duszy?

Po pierwsze, można próbować „poznać” swoje przeszłe wcielenia i nad nimi pracować (np. w celu uwolnienia się od jakiegoś problemu). Oczywiście, nie wiadomo, czy przeszłe wcielenia istnieją. Niestety aktualnie nie jesteśmy w stanie udowodnić, że istnieją lub nie istnieją. Jest to temat otwarty, ale bardzo ciężki (jeżeli nie niemożliwy do badania naukowego). Osobiście jestem przeciwnikiem ekstremistycznych postaw w tym temacie i wychodzę z założenia „nie wiem”. Nie wiem, czy przeszłe wcielenia istnieją czy nie istnieją, ale wiem, jak z nimi pracować (w kontekście hipnoterapii), gdy klient znajdzie się w przeszłym wcieleniu. Pewne natomiast jest to, że nie każde przeszłe wcielenie w czasie hipnozy jest w rzeczywistości przeszłym wcieleniem. Tematyce przeszłych wcieleń poświęcę jeden z kolejnych artykułów, ponieważ jest to zagadnienie cieszące się dużym zainteresowaniem.

Po drugie możemy komunikować się z czymś, co zazwyczaj nazywane jest „wyższym ja”, „boskim ja” itp. Taką komunikację wykorzystuje się czasami w czasie Terapii Części (Hunter, 2015).

Zastosowania hipnozy w sferze duchowej obejmują również wykorzystanie nowych stanów hipnozy. Jednym z takich stanów jest Stan Ultra-Wysoki (Ultra-Height State). Cały proces hipnoterapii, który zazwyczaj zajmuje około 2-5 sesji, w tym stanie zajmuje około 30 minut. Istnieją dwa problemy powiązane z tym stanem. Po pierwsze, jest on dość nowy, więc nie do końca znamy jego możliwości, i nie wiemy, jak najskuteczniej z niego korzystać. Po drugie, jest mniej skuteczny niż standardowa hipnoterapia. Lary i Cheryl Elman (2013) mówili, że wykorzystanie stanu Ultra-Wysokiego oraz Protokołu Simpson skuteczne jest tylko w 2 przypadkach na 3. Przyczyną tego najprawdopodobniej jest fakt, iż są to bardzo nowe stany (nie udało mi się znaleźć żadnych publikacji naukowych, które nawiązywałyby do nich).

Możemy również wykorzystywać Protokół Simpson (Simpson Protocol). Jest to bardzo ciekawa metoda, w której wykorzystuje się stan Esdaile’a – stan, który do czasu Simpson był niewykorzystywany, ponieważ klient w tym stanie nie chce przyjmować sugestii (ponieważ jest mu tak przyjemnie). Simpson natomiast opracowała technikę komunikacji z umysłem klienta (również z tzw. nadświadomością i superświadomością). Wszystkie zastrzeżenia, które tyczą się stanu Ultra-Wysokiego, sprawdzają się również tutaj.

Hipnozę w kontekście duchowości wykorzystuje się również w próbach osiągnięcia różnego rodzaju zjawisk ezoterycznych (np. czytanie w myślach). Na razie nie przynosi to oczekiwanych efektów.

Podsumowanie

Hipnoza jako metoda pracy z duchowością, jest czymś co dopiero się rozwija. Nie możemy w dniu dzisiejszym stwierdzić, w jakim kierunku się rozwinie oraz jaki jest jej potencjał. Warto natomiast eksplorować tę sferę, nawet jeżeli jest to czymś kontrowersyjnym oraz niepewnym, ponieważ często w ten sposób odbywa się rozwój.

 

Oferta Specjalna (Reklama)

Już niedługo do Polski przylatuje Ines Simpson i poprowadzi szkolenie, na którym będzie nauczyć Simpson Protocol. hipnotycznie.pl jest partnerem tego szkolenia, dzięki czemu wszyscy chętni, którzy zapisując się na szkolenie powołają się (w polu uwagi) na hipnotycznie.pl dostaną:

  • 20% zniżki na szkolenie (zamiast 1 970zł zapłacą 1 576zł) LUB
  • 10% zniżki na szkolenie (1 773zł) + dzień doszkalający za darmo,

a w bonusie od hipnotycznie.pl dodatkowo:

  1. bezpłatny udział w szkoleniu Intensywne Wprowadzenie do Hipnozy i warsztacie Podstawowe Umiejętności Hipnotyzera ORAZ
  2. bezpłatną sesję hipnozy/hipnoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *