Studium przypadku: Amelia z arachnofobią

Kilka miesięcy temu moją klientką była kobieta w wieku między 18 a 30 lat. Nazwijmy ją Amelia (imię  zmienione). Bała się ona pająków. Poziom jej lęku najlepiej określają przykładowe sytuacje, o których mi opowiedziała:

„Gdy kiedyś chciałam się pozbyć arachnofobii i googlowałam informacje na ten temat w telefonie, to gdy zobaczyłam zdjęcie pająka, to od razu rzuciłam nim o ścianę”.

Mówiła również o tym, że od wielu lat nie była w lesie, ponieważ tam są pająki, a także nie wchodziła do domu swojego wujka, który hodował pająki (zazwyczaj były one zamknięte w oddzielnym pomieszczeniu w terrariach).

Hipnoterapia

Jak zawsze, pracę zacząłem od wyjaśnienia czym jest hipnoza oraz od usunięcia błędnych wyobrażeń na jej temat. Amelii od razu hipnoza się spodobała.

Następnie poprowadziłem Amelię do hipnozy wykorzystując indukcję błyskawiczną i przy okazji dałem  kilka pozytywnych dla niej sugestii. Po wyprowadzeniu z hipnozy Amelia stwierdziła, że jej się podoba i chce więcej, więc chwilę później zaczęliśmy pracę nad właściwym problemem, lecz zanim to zrobiliśmy poprosiłem ją, aby opowiedziała mi o sytuacjach związanych z jej lękiem, które świadomie pamięta.

Po ponownym doprowadzeniu Amelii do somnambulizmu (głębokiej hipnozy) zasugerowałem jej, że gdy będę liczył od 1 do 10 to wszystkie nieprzyjemne uczucia i emocje związane z pająkami będą do niej wracały i będzie je czuła. Tak się właśnie stało. W czasie liczenia Amelia zaczęła się kulić i trząść. Następnie wykorzystałem regresję hipnotyczną i cofnąłem ją do pierwszego wydarzenia z jej życia, w którym czuła to uczucie.

Momentalnie Amelia zrobiła się spokojna. W swoim umyśle na nowo przeżywała (pierwszoosobowo) sytuację, która wydarzyła się gdy miała 8 lat. Siedziała w pokoju z dziadkiem i z nim rozmawiała, kiedy to jej wujek (hodujący pająki) przyszedł i udawał, że ma pająka i chce go na nią rzucić (tak naprawdę miał tylko wylinkę). Gdy tylko wujek wszedł i zaczął straszyć Amelię, ta zaczęła cała się trząść oraz kulić  ze strachu.

To wydarzenie było główną przyczyną arachnofobii Amelii. Odkryliśmy również, że pewnego rodzaju praprzyczyną jej problemu, było wydarzenie, które wydarzyło się na kilka dni/tygodni wcześniej, w którym to wujek straszył Amelię (gdy byli razem w pokoju, gdzie trzymał on terraria z pająkami), że pająki mogą zaszkodzić babci, ponieważ ma ona problemy zdrowotne. Bała się ona również, że pająk ją ugryzie (w tej sytuacji obserwowała, jak pająk się pożywia), a wujek tylko żartował z tego.

Gdy już to wszystko wiedzieliśmy zajęliśmy się uwolnieniem Amelii od tego problemu, czyli właściwą hipnoterapią (wcześniejszy etap czasem nazywa się hipnoanalizą, czyli poszukiwaniem przyczyn problemu).

W tym celu Amelia wielokrotnie wracała do tego wydarzenia (z dziadkiem), lecz wcześniej dałem jej sugestię z każdym kolejnym razem, gdy znajdziesz się w tym wydarzeniu będziesz czuła się coraz spokojniej i coraz lepiej. I w ten właśnie sposób  Amelia kilkanaście razy, bardzo szybko, przeżywała to wydarzenie. Na początku w momencie, gdy się w tym wydarzeniu znajdowała, trzęsła się i kuliła, ale z kolejnymi razami było coraz lepiej. Gdy mogła przeżyć to wydarzenie ponownie i w ogóle się nie bała (poziom strachu oceniała na 0 w skali od 0 do 10), zakończyliśmy ten etap.

Następnie przeniosłem Amelię (w jej umyśle), do bezpiecznego miejsca w czasie, zanim te wydarzenia się wydarzyły. W tym momencie w jej umyśle były dwie  Amelie: Amelia-dorosła oraz Amelia-dziecko. Zadaniem Amelii-dorosłej było mówienie do Amelii-dziecka. Miała ona mówić takie rzeczy, które sprawią, że Amelia-dziecko przejdzie przez te wydarzenia w dobry dla niej sposób, czyli tak, aby te wydarzenia więcej negatywnie na nią w żaden sposób nie oddziaływały.

Gdy tylko Amelia-dorosła to zrobiła, to Amelia-dziecko przeżyła te wydarzenia, a ja upewniłem się, że więcej one w żaden negatywny sposób na Amelię nie oddziałują.

Kolejnym etapem pracy, było uwolnienie Amelii od działania wszystkich innych wydarzeń, które były powiązane z arachnofobią, a które jeszcze sprawiały, że może ona ciągle bać się pająków. By tego dokonać zajęliśmy się jeszcze dwoma niedużymi wydarzeniami : pierwsze sprowadzało się do tego, że w czasie wakacji przestraszyła się pająka w wannie, a drugie było związane z jej wycieczką do lasu, w czasie której spadł na nią pająk, a ona zaczęła panikować. Od obu wydarzeń uwolniliśmy ją w analogiczny sposób, jak od tego pierwszego wydarzenia.

Na tym skończyła się pierwsza sesja, ale Amelia miała jeszcze do mnie wrócić, ponieważ okazało się, że jest jakaś część jej, która chce, by Amelia miała ten problem.

Tego samego dnia, wieczorem dostałem od Amelii zdjęcie (zamieszczam je w linku, aby nikt z arachnofobią nie przestraszył się zbytnio). Zdjęcie to zrobiła sama Amelia, a przedstawia dużego pająka w odległości kilku centymetrów od jej dłoni (pająk nie był zamknięty). By zrobić to zdjęcie, pierwszy raz od wielu lat Amelia weszła do domu wujka.

2. sesja

Około tygodnia później spotkaliśmy się jeszcze raz, aby dokończyć pracę.

Po krótkiej rozmowie przeszliśmy do hipnozy. Amelia bardzo szybko wróciła do somnambulizmu. Następnie przeprowadziłem z nią Terapię Mediacji Części, dzięki czemu, ta część, która chciała, by Amelia miała ten problem, przestała realizować swoją pozytywną intencję w ten sposób, więc przestała sabotować naszą pracę.

Ostatnim etapem była regresja do przyszłych wydarzeń, w których Amelia spotykała pająki (te wydarzenia oczywiście się nie wydarzyły, ale są możliwe do wydarzenia kiedyś w przyszłości). W żadnym z tych wydarzeń Amelia nie bała się (nawet, gdy pająk na nią spadł).

Na sam koniec dałem jej dużo pozytywnych i dobrych sugestii (szczerze pisząc robiłem to non-stop w czasie sesji).

Podsumowanie

Po kilku miesiącach Amelia jest bardzo zadowolona z efektów. Nie boi się już chodzić do domu wujka czy do lasu. Cieszy się, bo teraz może innych straszyć pająkami.

Komentarz

Z mojej strony mogę dodać, iż był to klasyczny przypadek pracy z fobiami. Praca z fobiami jest jedną z prostszych rzeczy do zrobienia. Zazwyczaj zajmuje ona jedną do dwóch sesji.

 

Chcesz pozbyć się dowolnej fobii? Pierwsze trzy osoby, które napiszą do mnie (hubert.oreziak@hipnotycznie.pl) i podadzą hasło „Amelia-arachnofobia” dostaną sesje na efekt, której celem jest usunięcie dowolnej fobii z 80% zniżką, czyli za 200zł (http://hipnotycznie.pl/sesje-indywidualne/praca-na-efekt/).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *